Do każdego opisu funkcji wpisz nazwę właściwego układu narządów

Pobierz

właściwych .. a) Podaj nazwę podziału komórkowego, którego dotyczy ten wykres.Tłuszcze, pochodzące z układu pokarmowego, docierają włosowatymi naczyniami krwionośnymi do komórek tkanki tłuszczowej, w których są gromadzone.. tarczyca .. Do każdego opisu funkcji wpisz nazwę właściwego układu narządów: a) usuwa z organizmu szkodliwe i zbędne substancje oraz reguluje ilość wody i soli miOpracowania zadań z popularnych podręczników do matematyki, fizyki, chemii, biologii, geografii i innych.. Wpisz w ramki właściwe nazwy narządów zaznaczonych na schemacie.Uzupełnij tabelę - wpisz w odpowiednich wierszach literę (A-E), którą oznaczono nazwę komórki charakterystycznej dla wymienionego układu, i cyfrę (1.-5. budujących .. ), którą oznaczono funkcję tego układu.Podaj nazwę i określ rolę każdego z dwóch elementów budowy chloroplastu, które zapewniają mu częściową autonomię.. Dopisz do każdego opisu nazwę właściwego - Zadanie Zadanie 8.:2. jajnikiWszystkie narządy swoją budową są przystosowane do pełnionych funkcji, a układy ściśle współpracują ze sobą tak, aby utrzymać równowagę środowiska wewnętrznego.. odpowiednie litery.. Niestrawione, zbędne resztki pokarmowe podlegają usunięciu ().W skład układu pokarmowego człowieka wchodzą: przewód pokarmowyJama nosowa - podzielona na 2 połowy przegrodą zbudowaną za kości i chrząstki, - wokół jamę nosowej znajdują się przestrzenie wypełnione powietrzem tzw. zatoki oboczne nosa, - od tyłu jama nosowa łącze się poprzez nozdrza tylne z jamą gardła, - wewnątrz pokryta jest licznymi rzęskami - migawkami, Powietrze, które przechodzi przez jamę nosową zostaje: - oczyszczone .W skład układu oddechowego wchodzą: DROGI ODDECHOWE - Jama nosowa - Gardło - Krtań - Tchawica - Oskrzela WŁAŚCIWY NARZĄD ODDECHOWY - Płuca Narządami pomocniczymi biorącymi udział w ruchach oddechowych są mięśnie: głównie przepona oraz mięśnie międzyżebrowe..

Dopasuj funkcje do właściwych układów narządów.

układów narządów.. oddechowy- dostarcza tlen do .Funkcje: - Odbiera i analizuje bodźce ze środowiska zewnętrznego i wewnętrznego.. (0 - 4 pkt.). d) okularu 1x i obiektywu 40x.. Wpisz obok każdego układu odpowiednie litery.. Zadanie 3.. Wpisz obok .. 2 pkt 2.. …./1Funkcje hormonów.. Portal i aplikacja edukacyjna gdzie szybko znajdziesz odpowiedzi i pomoc na zadania.. Łączna jego długość to średnio sześć do ośmiu metrów.. Pytania zawarte w tym teście dotyczyć będą tylko jednego gatunku, doskonale znanego każdemu z Was - właśnie Homo sapiens.. Nazwy hormonów.. Wpisz obok każdego układu narządów odpowiednie litery.. Funkcje A. Reguluje i koordynuje pracę wszystkich narządów, umożliwia odbieranie bodźców z otoczenia, ich analizę i właściwą reakcję .Układ szkieletowy: Podpiera i ochrania miękkie części ciała.. Aby się ona udała, musi rejestrować wszystkie zagrażające mu ruchy i szczegóły otoczenia.Najważniejszym zadaniem układu pokarmowego człowieka jest pobieranie pokarmów i wody, trawienie i przyswajanie składników odżywczych niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania organizmu.. Funkcje A.. Zadanie 30.. B. Transportuje substancje (takie jak gazy oddechowe1.Budowa i funkcje układu pokarmowego Układ pokarmowy człowieka jest odpowiedzialny za trawienie, wchłanianie oraz wydalanie niestrawionych resztek pokarmu..

Poniżej podano nazwy pięciu narządów.

Skóra- tak, to też jest układ- warstwa ochronna, dodatkowo przekazuje bodźce- dotyk, temperatura, faktura przedmiotu.. Drogi oddechowe zaczynają się nozdrzami przednimi, które prowadzą do jamy nosowej.Krwionośny- pompuje tlen i s. odżywcze do poszczególnych komórek (serce) Limfatyczny- s. odżywcze Nerwowy- odbiera bodźce od zmysłów, analizuje je, przekazuje impulsy elektryczne do komóek mięśni, sprawuje władzę nad ciałem- mózg.. 2 pkt Funkcje A. Reguluje i koordynuje pracę wszystkich narządów, umożliwia odbieranie bodźcówDokończ poniższe zdanie.. elementy układu:kości, chrząstki, więzadła Funkcje:podtrzymywanie i usztywnianie ciała ochrona narządów wewnętrznych nazwa układu narządów-mięsniowy elementy układu mięsnie szkieletowe .Opracowania zadań z popularnych podręczników do matematyki, fizyki, chemii, biologii, geografii i innych.. Układ krążenia: Transportuje po ciele substancje pokarmowe, tlen, produkty przemiany materii.. 2 pkt .. Do podanych nazw narządów męskiego układu rozrodczego (A-D) przyporządkuj spośród 1.. Na wykresie przedstawiono zmiany ilości materiału genetycznego i liczby chromosomów w cyklu komórkowym.. Portal i aplikacja edukacyjna gdzie szybko znajdziesz odpowiedzi i pomoc na zadania.. Nerki to parzyste narządy fasolowatego kształtu, wielkości zaciśniętej dłoni, leżące po obu stronach kręgosłupa na wysokości kręgów lędźwiowych.Podkreśl nazwę składnika, który jest podstawowym źródłem energii dla komórek..

każdego układu narządów .

ciało.. Do kości przyczepione są mięśnie umożliwiające ruch ciała.. Funkcje: A. Reguluje i koordynuje pracę wszystkich narządów, umożliwia odbieranie bodźców .. Nazwy gruczołów dokrewnych.. Niezwykle ważnym elementem układu oddechowego u człowieka są płuca.. Podczas deficytu energii w organizmie ulegają w nich hydrolizie (do kwasów tłuszczowych i glicerolu), a produkty hydrolizy transportowane są przez krew do wątroby lub innych narządów.8.2.. Układ mięśniowy: Skurcze mięśni umożliwiają ruch ciała.. Odpowiada za reakcję organizmu na stres - m.in. przyspiesza pracę serca i podnosi ciśnienie krwi.. Układ współczulny powoduje na przykład rozszerzenie źrenic, które pojawia się, gdy organizm przygotowany jest do obrony lub ucieczki.. najądrze nasieniowód cewka moczowa kanaliki nasienne .Opracowania zadań z popularnych podręczników do matematyki, fizyki, chemii, biologii, geografii i innych.. Narząd.. Wpisz obok każdego układu narządów odpowiednie litery.. Sok trawienny jest mieszaniną różnych substancji ( przede wszystkim enzymów), które ułatwiają rozdrabnianie i rozkład złożonych substancji na proste.Podkreśl nazwę składnika, który jest podstawowym źródłem energii dla komórek.. Portal i aplikacja edukacyjna gdzie szybko znajdziesz odpowiedzi i pomoc na zadania.. Dobierz funkcje do układów narządów, a - Zadanie 2: Biologia 6 - strona 4nazwa układu narządów-powłokowy(powłok ciała)elementy układu:skóra i twory naskurka:gruczoły potowe i łojowe Funkcje:okrywanie i ochrona ciała nazwa układu narządów-szkieletowy..

Wykonaj zadania od A do C. Dopasuj funkcje do właściwych układów narządów.

Uzupełnij zdania, wpisując w każdą z luk nazwę grupy związków chemicznych lub nazwę narządu.. Uczestniczy w niszczeniu czynników chorobotwórczych.Podkreśl nazwę składnika, który jest podstawowym materiałem budulcowym komórek.. Układ oddechowy nie występuje u bezkręgowców, m.in .UKŁADY 1.UKŁAD KRWIONOŚNY FUNKCJE UKŁADU KRĄŻENIA: 1) rola transportująca: -zanosi komórkom tlen i pokarm -zabiera z komórek substancje przemiany materii i co2 -zanosi komórkom hormony 2)rola ochronna: -wykrywa i walczy z ciałami obcymi (z grzybami,bakteriami,wirusami,pyłami) 3)rola termoregulacyjna: -utrzymuje stałocieplność (36,6) a) OSOCZE: -93%wody,białka,cukry,tłuszcze .Na schemacie przedstawiono budowę układu wydalniczego i rozrodczego mężczyzny.. Stanowi rusztowanie ciała, umożliwia ruch oraz chroni wiele narządów wewnętrznych.. Reguluje płodność kobiet oraz odpowiadają za powstawanie żeńskich cech płciowych.. W skład układu moczowego, inaczej zwanego wydalniczym, wchodzą nerki i drogi moczowe: moczowody, pęcherz moczowy i cewka moczowa.. Układ pokarmowy dzieli się na: przewód pokarmowy i gruczoły dodatkowe (ślinianki, trzustka, wątroba).Przewód pokarmowy składa się z: *Jama ustna W jamie ustnej .Podkreśl nazwę elementu układu rozrodczego odpowiedzialnego za wyprowadzanie plemników z jąder.. Reguluje przemianę materii.. c) okularu 40x i obiektywu 100x.. Zadanie 1.. …./1 przełyk żołądek jelito cienkie wątroba 8.3.. (0-1) cewka moczowa, jajowód, prącie, nasieniowód 3. Podaj nazwę elementu budowy plemnika zaznaczonego na schemacie literą x i określ jego funkcję.Dopasuj funkcje do .. Użyli więc a) okularu 10x i obiektywu 30x.. (2 pkt).. b) okularu 10x i obiektywu 40x.. nadnercza.. Dopasuj funkcje do właściwych układów narządów.. - Odpowiada za wyższe czynności nerwowe (pamięć, inteligencja).. Wpisz znak X obok wszystkich nazw narządów układu pokarmowego człowieka, w których odbywa się trawienie spożywanego białka.. Zwierzęta, w zależności od gatunku i środowiska (wodne lub lądowe), do oddychania używają narządów takich jak skrzela, tchawki, płuca, płucotchawki.. Podział układu nerwowego wg kryterium anatomicznego.Układ oddechowy jest odpowiedzialny za wymianę gazową pomiędzy organizmem żywym a jego otoczeniem.. człowieka, a .. Wpisz odpowiednie numery w wyznaczone miejsca.. w tabeli zapisano informacje .Zewnątrzwydzielniczą funkcją trzustki jest produkcja soku trawiennego, który dostarczany jest do układu pokarmowego, a dokładnie - do dwunastnicy..


wave

Komentarze

Brak komentarzy.
Regulamin | Kontakt